InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri


 

 

1 | 6
 
Baharla birlikte vücutta artan enerji gereksinimini vücut karşılamakta zorluk çekiyor, yani takvimler baharı gösterirken vücut halen kış mevsiminde kalıyor ve bahar yorgunluğu kaçınılmaz oluyor. Çözüm ise hareket etmekten geçiyor. “Bu halsizlikle nasıl spor yaparım” diye düşünmeden kış küllerinden ancak sporla arınmanın mümkün olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, spor yaparken sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ve günlük 2 litre su tüketimin de ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor. Doç. Dr. Ahmet Karabulut, hem bahar yorgunluğuna çözüm getirecek, hem de kardiyovasküler hastalıklar açısından koruma sağlayacak egzersiz önerilerini sıralıyor...

2 | 6
 
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahçeye İnme Zamanı
Egzersiz yapmanın en keyifli yollarından biri olan bahçe işleri düzenli yapıldığında kalp damar hastalıklarından korunmayı sağlıyor. Bahçede ortalama bir saat çalışma, yaklaşık altı kilometre yol yürümeye eşdeğer tutulmakla birlikte, vücuda esneklik ve direnç kazandırıyor. Özellikle gün ışığı ve toprakla ilgilenmek gerginlik ve kaygının da azalmasına katkı sağlıyor. Ancak bahçe işleriyle ilgilenirken vücut pozisyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Öne eğilerek yapılan çalışmalar bel ağrılarına yol açabileceği için, özellikle bel fıtığı olan kişilerin hareketlerine özen göstermesi gerekiyor. Küçük çapalarla çalışmak bele binecek yükü azaltacağı için tercih edilebilir. Bununla birlikte çalışırken on dakikada bir küçük molalar vermek yada vücut pozisyonunu değiştirmekte yarar sağlıyor.


3 | 6
 
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Güne Gevşeme Hareketleri İle Başlayın
Bahar yorgunluğunun getirdiği ağrılardan kurtulmanın bir yolu da vücuda esneklik kazandırmaktan geçiyor. Özellikle sabah güneşi ile yapılacak esneme ve gevşeme hareketleri vücudun güne zinde başlamasına katkıda bulunuyor. Ayrıca sabah güneşi, kışın azalan D vitamini seviyesinin artmasını da sağlıyor. Yoga, pilates esneme ve gevşeme için en ideal sporlar olarak gösteriliyor.

4 | 6
 
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Yürümek İçin Fırsat Yaratın
Soğuk havaları bahane ederek ara verdiğimiz yürüyüşlere tekrar başlama zamanı gelmedi mi? Haftanın beş günü yapılacak 30 dakika tempolu yürüyüş ile hem vücuda zindelik kazandırmanın yanısıra, kalp ve damar sağlının korunmasına da katkı sağlıyor. Tempolu yürümekte zorlanan yaşlıların da, hafif tempoda da olsa bu alışkanlığı kazanmalarında yarar görülüyor. Yürüyüş yapamaya fırsat bulamayan kişilerde, günlük atılacak 10 bin adım vücudu zinde tutmak için gerekli gücü sağlıyor. Gündelik yaşam içinde, mümkünse asansör yerine merdiven kullanmak, eve giderken bir durak erken inip yürümek gibi fırsatları yaratmak gerekiyor.

5 | 6
 
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bisikletleri Sakladığımız Yerden Çıkarma Zamanı Geldi
Bisiklet kalp ve damar sağlığını korumada en çok tercih edilen sporların başında geliyor. Vücuda genel kondisyon kazandırmanın dışında, kasları güçlendirerek vücuda esneklik sağlamaya yardımcı oluyor. Günlük yarım saat orta tempo pedal çevirmek kalp ve damar sağlığına azımsanmayacak fayda sağlıyor. Ayrıca, araştırmalar özellikle kadınlarda günde 5 dakika bisiklet sürmenin kasları güçlendirdiği ve kilo almayı önlediğini gösteriyor. Ancak sıfır kondisyon ile direk bisiklet sporuna başlamak kas ağrılarına yol açabileceği için, başlamadan önce bacak kaslarına yürüyüşlerle kondisyon kazandırmak kas ağrılarını azaltmaya yardımcı oluyor.

6 | 6
 
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Bahar Yorgunluğu İçin Egzersiz Önerileri
Her Mevsim Yüzün
Genellikle yaz aktivitesi olarak değerlendirilse de her mevsim rahatlıkla yapılabilen yüzme, kalp ve damar sağlını korumanın yanında vücuda esneklik ve direnç kazandırmayı sağlıyor. Her yaş grubunda yapılabilen bir spor olan yüzme, özellikle yürümek yada bisiklet kullanmak gibi sık tercih edilen sporları yapamayanlar için ideal bir alternatif olarak gösteriliyor. Düzenli nefes egzersizi ile birlikte yüzmek vücudun oksijen kullanma kabiliyetini de artırıyor. Günlük 30 dakikalık yüzme ile hem vücudu fit hale getirmek, hemde kalp ve damar sağlığını korumak mümkün olabiliyor. 

 Abonelik
InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Time Inc. Style Network Copyright © Time Inc. InStyle is a registered trademark of Time Inc. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X