InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

Kusursuz Bir Düğün İçin Yapmamanız Gereken 10 Hata


 

 

1 | 6
 
Her gelin, hatasız, sorunsuz, kusursuz bir düğünle evlenmek ister. Mükemmel bir organizasyonla konuklarını ağırlamayı hayal eder. Böylesi eşsiz bir sunuma hazırlanırken hatalardan kaçınmak çok önemli. Sahibi olduğu Aisha Weddings ile unutulmaz düğünlere imza atan Hande Özcan, birçok gelinin başına gelebilecek 10 hatayı ve bu hatalardan nasıl kaçınmanız gerektiğini anlattı. 

2 | 6
 
Hata 1: Back-up’ı olmayan bir mekan seçmek
“Gelin damatlarımız maalesef bazen çok kaderci davranarak, “Benim düğünümde yağmur yağmaz,” gibi iyimser bir inanca kapılabiliyor. Kötü hava şartları için herhangi bir back-up planı olmayan mekanlarla sözleşme imzalıyorlar. Ancak hepimiz acı tecrübelerle öğrendik ki artık mevsimler hiç tutarlı değil. Yağmurlu düğünler bizi çok gafil avlıyor.”

Hata 2: Yanlış kıyafet ve saç modeli seçimi
“Düğünün yapılacağı mekanın açık hava mı kapalı balo salonu mu, yoksa kumsal mı olduğunu çok da umursamadan seçilen kıyafetler gelin ve damatları, çok rahat olmaları gereken ev sahipleri konumundayken işkence çeken kişiler haline dönüştürüyor. Haddinden fazla kabarık gelinlikler, kumsal veya çim alanda batan topuklar, rüzgarlı bir iklimde tercih edilen açık saç modelleri bu sıkıntılardan sadece bazıları. Gelin ve damatlar kostümlerinin içinde ne kadar rahat hissederlerse, o geceyi o kadar iyi taşırlar ve enerjileri çok daha uzun saatler devam eder. Giysiler ve saç modelleri mekan dikkate alınarak hazırlanmalı.”


3 | 6
 
Hata 3: Tanıdıklar ya da arkadaşlarla yapmak
“Hepimizin olduğu gibi gelin damatlarımızın da yakın tanıdıkları arasında profesyonel veya amatör DJ’ler, web tasarımcısı, çiçekçi, davetiye tasarımcısı, fotoğrafçı, organizatör var. Çiftlerimiz bu özel günlerinde, tercihlerini tanıdıkları, arkadaşlarından yana kullandıklarında çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. “Arkadaşımız çekecek fotoğraflarımızı,” diyen bir çiftin düğünde sarhoş olup doğru düzgün bir kare bile fotoğraf çekmemiş arkadaşından, düğün mekanına hiç ulaşamayan DJ arkadaş nedeniyle ipod’dan yapılan müzik yayınıza kadar anlatacak yüzlerce olumsuz hikayemiz var maalesef. Önerimiz, profesyonelliği tescillenmemiş hiçbir eş dostla bu yola çıkılmaması olacaktır...” 

Hata 4: Video-kısa film yaptırmayıp sonradan pişman olmak
“Bazı çiftlerimiz, “Nasılsa izlenmiyor,” diyerek bu hizmeti almadıklarında çoğu kez düğün sonrası pişman oluyorlar. “O gün rüyada gibiydik, inanın hiçbirşey hatırlamıyoruz, keşke video veya kısa film çektirseymişiz, çok pişmanız” deseler de iş işten geçmiş oluyor.

4 | 6
 
Hata 5: Organizasyon firmasıyla anlaşmayıp kendileri yapmaya kalkmak
“Bir düğünü gerçekleştirmek için altalta konan ve toplandığında çok ağır külfet tabloları oluşturan finansal durumlar yüzünden herhangi bir organizasyon firması kullanmamak büyük sorunlara yol açabiliyor. Çiftler süreci sıkıntılarla ve yorgunlukla tamamladıklarında, enerji dolu olmaları geceye yorgun ve tükenmiş birer savaşçı olarak giriyorlar.”

Hata 6: Sadece kendi zevklerine göre müzik seçmek
Sadece kendi zevklerine göre müzik seçmek: “Gelin & damatların müzik seçimi konusunda hata yaptıkları anlar var. Kendi özel yaşamlarında dinledikleri müzikleri kesin ve kati bir şekilde düğünde çalmak istediklerinde, başka hiçbir müzik türünün çalınmasını istemediklerinde düğün erken saatte bitebiliyor. Bazı spesifik müzik türleri herkese hitap etmediği gibi eğlenceye yönelik de olmuyor. Bu nedenle gecenin enerjisi bir türlü yükselmiyor ve nihayetinde sıkılan davetliler beklenenden daha erken saatte düğünden ayrılıyorlar.”

5 | 6
 
Hata 7: Hazırlık safhasında geç kalıp çift ve aile fotoğraflarına zaman bulamamak
“Bu, hemen hemen her düğünde başımıza gelen bir sorun. Fotoğraf ekipleri ve bizler ne kadar uyarsak da, gelinlerimizin beklenen süre içerisinde hazırlanması konusunda her daim muvaffak olamıyoruz. Böylesi bir durumda çift fotoğraflarının çekimi ve aile fotoğrafları için zaman kalmıyor. O zaman da düğün albümü yapımında sorun yaşandığı gibi duygusal anlamda da üzüntüye sebep oluyor.”

Hata 8: Düğünden bir gece önce geç saate kadar eğlenmek
“İçki, eğlenceyi tetikleyen bir araç olmanın yanısıra, eğleceyi bitiren de bir silah. Düğünden bir gece önce yapılan ağır içkili partiler, ertesi gün gelin ve damatlarımızı perişan ediyor. Bunun dışında düğün günü gelin & damat odalarında erken saatlerde başlayan kutlamalar nedeniyle çiftlerimiz düğün öncesi zaten çok alkol almaktan yorgun düşme noktasına geliyorlar. Bu da yine gecenin temposunu etkileyen bir unsur. Kontrollü olmak gerek...” 

6 | 6
 
Hata 9: Nikah sonrası tebrik kuyruğu
“Bu, yıllardır çok tartışılan bir mevzu. Gelin & damatlarımız çoğu kez masaları dolaşmak istemiyorlar ve bu detaydan kurtulmak için farklı çözümler arıyorlar. İlk akla gelen ise nikah bitiminde yemek alanına geçerken kapının kenarında durup davetlilerle tokalaşarak tebrik kabul etmek. Bu, davetlileri zahmetli ve yavaş ilerleyen uzun bir kuyruğa soktuğu gibi yemek servisinin başlangıcını da çok aksatan bir detay. 200 kişinin üzerinde davetli sayısı olan düğünlerde bu olayı hiç önermiyoruz.”

Hata 10: Nikah sırasındaki kalabalık
“Nikah esnasında şahitlerin farkında olmaksızın sıkışmasıyla veya bazı nikah memurlarının yanlış yönlendirmeleri sonucu gelin ve damat bir köşeye sıkışıyorlar. Bu da fotoğraflarda çok kötü bir görüntüye neden oluyor. Biz hep gelin ve damatlarımıza kürsünün arkasında sabit durmalarını öğütlüyoruz. Güzel çiçeklerle bezenmiş nikah alanındaki en güzel fotoğraflarda o günün esas kahramanlarını görmek isteriz.”

*Daha fazla konu için Martha Stewart Weddings derginizi bayinizden istemeyi unutmayın!

 Abonelik
InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

InStyle Ocak 2018 Büşra Develi

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Time Inc. Style Network Copyright © Time Inc. InStyle is a registered trademark of Time Inc. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X