Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Yazın Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Her sezon nasıl gardırobumuzu mevsime adapte ediyorsak, cildimize uyguladığımız bakımı da aynı şekilde mevsime göre adapte etmeliyiz.

Yazın Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Yazın Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Pinterest

 

 

İsveçli güzellik markası FOREO’nun uzmanları, yaz aylarında cilt bakımında en sık yapılan beş hatayı derledi. 

İşte yaz aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için bilmeniz gerekenler:

MAKYAJ KALINTILARI
Güneşe çıkmadan önce yapılan en büyük hatalardan biri cildinizi makyaj ve kirden doğru bir şekilde arındırmamak. Akşamdan kalan makyaj veya iyi temizlenmemiş bir cilt üzerindeki kalıntılar güneş ışınlarına maruz kaldığında lekelere sebep olacaktır. Güneşe çıkmadan önce cildinizin tamamen temizlendiğinden emin olmak leke oluşumu riskini minimuma indirecek. 

SICAK DUŞ
Rahatlamak için sıcak bir duş almak iyi bir fikir olsa da cildiniz için bu her zaman geçerli değil. Sıcak su, uzun süre güneşe maruz kalmış cildinizin daha da kurumasına sebep olacaktır. Deniz veya havuz sonrası duş alırken suyun ısısının 25 derecenin üstüne çıkmamasına dikkat ederseniz, halihazırda güneşin kuruttuğu cildiniz daha fazla nem kaybetmez.

UZUN SÜRE GÜNEŞLENMEK
Bronz bir tene kavuşmak istiyorsanız bunu cildinizi daha az yıpratarak da yapabilirsiniz. Tüm gün g��neşin altında yatmak yerine, her gün belirli bir süre güneşlenip kademeli olarak bronzlaşmak hem cildinizin bir anda kavrulmasına engel olur hem de daha kalıcı bir bronzluk sağlar. 

DÖRT MEVSİM SPF’Lİ KREMLER
Güneş ışınlarından korunmak sağlıklı bir cilt için en önemli adımlardan. Ancak yapılan en büyük yanlışlardan biri SPF'li, yani güneşten koruyucu ürünleri sadece yaz aylarında kullanmak. Cildimiz yaz ayları kadar yoğun olmasa da yıl boyu güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyor. Dolayısıyla SPF'li kremlerin her mevsimde düzenli kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca ürünleri seçerken içinde retinol olmayan ve cilt tipinize uygun olanları tercih etmeye özen gösterin.

EPİLASYON SONRASI BAKIM
Yapılan en büyük yanlışlardan biri de epilasyonun hemen ardından denize veya havuza girmek. Cildinizi, tüylerinizi aldıktan kısa bir süre sonra klor ve tuzlu suya maruz bırakmak, tahriş olmasına sebep olabilir. Ayrıca tahriş olan bir ciltte güneş ışınları da lekeye sebep olacaktır. Bu sebeple epilasyon sonrası cildinizin toparlamasına zaman tanımakta, havuza veya denize girmek için bir gün beklemekte yarar var. 

Benzer Haberler
Abonelik
Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

12 Aylık InStyle Aboneliği Sadece 120 TL

InStyle'ın i-Pad versiyonuna yıllık
32,99 TL'ye abone olabilirsiniz

Afra Saraçoğlu, Merve Çağıran ve Aslı Bekiroğlu

Instyle Fortune Trendus
InStyle.com is part of the Group Medya. Style Network Copyright © Group Medya. InStyle is a registered trademark of Group Medya. All rights reserved.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X